SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Memur Alımı » Proje Okullarına Yapılacak Öğretmen Atamaları Hangi Yol İzlenerek Yapılacak?

Proje Okullarına Yapılacak Öğretmen Atamaları Hangi Yol İzlenerek Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamaları için yeni bir duyuru yayımladı.

Yayınlanma:

MEB, Öğretmen Atamaları İçin Yeni Yönetmelik Duyurusunu Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 08.02.2023 tarihinde yayımlanan yeni yönetmelik gereği öğretmen atamalarıyla ilgili bir duyuru yapmıştır. Bu duyuruya göre, 4 yıllık süreyi dolduran öğretmenler ve proje okulları dışında görev yapmakta olan öğretmenler atama başvurusunda bulunabilecektir. Başvuruların kabul edileceği tarihler ise 16-19 Haziran olarak belirlenmiştir ve başvurular elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Yeni yönetmeliğe göre, atamalar öncelikle il içinden yapılacak olup, il içinden yeterli başvuru olmaması durumunda il dışından da atama yapılabilecektir. Bu sayede, öğretmenlerin tercih ettikleri illerde görev yapma imkanı sağlanarak, daha fazla esneklik ve fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır.

İLGİLİ HABER Zonguldak Özel İdare ve Belediyeler Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği, Memur Alım İlanı Açtı
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamaları için yeni bir duyuru yayımladı.

Öğretmen Atamalarında 4 Yıllık Süre Hesaplaması: Yeni Düzenlemeler ve Uygulama Detayları

Öğretmen atamalarında 4 yıllık süre hesaplaması konusunda yapılan son düzenlemelerle birlikte öğretmenlerin görev süreleri ve tercih yapma zamanları belirlendi. Bu kapsamda, öğretmenlerin süre hesaplamasında ders yılı sonu olan 16 Haziran esas alınmaktadır. 2018 yılında yapılan yönetmelik değişikliğiyle birlikte proje okullarında çalışan öğretmenlerin 4 yıllık süreleri sıfırlanmış ve süre uzatımı için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yönetmelik değişikliği 6 Temmuz 2018 tarihinden sonra yayımlandığından dolayı, 2018 öncesinde o okulda çalışan öğretmenlerin süre hesaplaması okulun proje okulu olduğu tarihte başlamaktadır. Örneğin, bir öğretmen 10 yıldır çalıştığı bir okul 2020 Eylül ayında proje okulu olmuşsa, 4 yıllık süresi 2020 Eylül’de başlamakta ve 2025 yılında tercih yapma durumunda olmaktadır.

4 yılını dolduran ve süresi uzatılmayan öğretmenler ise il emrine atanacaklardır. Bu düzenlemelerle birlikte öğretmenlerin atama süreçleri ve görev yerleri belirlenirken daha sağlıklı bir sistem oluşturulması hedeflenmektedir.

Öğretmen Atamaları Hangi Yöntemle Yapılacak?

Öğretmen atamalarında, yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan tüm öğretmenler başvuru yapma hakkına sahiptir. Bu atamalarda, bakanlığın kanunda verilen yetkiye dayanarak yetkili olduğu bilinmektedir. Ancak proje okullarına yönetici görevlendirmeleri ve öğretmen atamalarında belirli bir kriter bulunmamaktadır. Mevcut durumda, sınavla öğrenci alan tüm liseler, atama sürecine dahil edilmektedir. Bu nedenle, proje okullarına yönetici görevlendirmeleri ve öğretmen atamalarında belirli bir kriterin uygulanması, öğretmenler arasındaki memnuniyetsizliği azaltabilecektir. Süre uzatmak için başvuranlarla ilk kez başvuracak olanlar aynı şekilde değerlendirilecektir. Bu şekilde adil bir süreç yürütülerek, öğretmenlerin hakları korunmuş olacaktır.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz