SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Personel Alımı » Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, 39 Sözleşmeli Personel Alımı Yapacak

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, 39 Sözleşmeli Personel Alımı Yapacak

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, kendi bünyesinde görev vermek için 39 sözleşmeli personel alımı yapacağını açıkladı.

Yayınlanma:

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, kamu işe alım süreci için başvuruların e-Devlet Kapısı üzerinden veya “Kariyer Kapısı” internet adresi üzerinden kabul edileceğini duyurdu. Başvuruların 1 Haziran 2023 ile 15 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılması gerekmektedir. Şahsen yapılan başvurular kabul edilmeyeceği gibi posta veya diğer yollarla yapılan müracaatlar da geçerli olmayacaktır.

Başvuruların süresi içinde tamamlanması ve eksiksiz olması önemlidir, aksi halde Üniversite sorumlu tutulmayacaktır. Adaylar, ilan edilen pozisyonlardan sadece birine başvuru yapabileceklerdir. Birden fazla başvuru yapılması durumunda her iki başvuru da geçersiz sayılacaktır. Başvuru ve işlemler sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar veya başvuru sonrası istenen belgeleri ibraz etmeyenlerin başvuruları geçersiz sayılacak ve yapılmış olan atamalar bile iptal edilecektir.

İLGİLİ HABER Selçuk Üniversitesi, 93 Sözleşmeli Personel Alacağını Duyurdu
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, kendi bünyesinde görev vermek için 39 sözleşmeli personel alımı yapacağını açıkladı.

Başvurular Nasıl Değerlendirilecek?

Başvurular sonucunda yazılı veya sözlü sınav yapılmaksızın 2022 KPSS (B) grubu puan sıralaması dikkate alınarak sözleşme yapmaya hak kazananların isim listesi ve işe başlamak için gerekli belgeler, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin resmi internet sayfasında (https://bandirma.edu.tr ve https://pdb.bandirma.edu.tr) yayımlanacaktır. Her unvan için yedek aday sayısı, Üniversite tarafından oluşturulan Kurul ve Komisyonlar tarafından belirlenecektir.

Asıl kazanan adaylardan başvuruda bulunmayan, feragat eden, ataması yapılmayan veya gereken şartları taşımadığı tespit edilen adayların yerine sırasıyla yedek adaylar yerleştirilecektir. Eğer son adayların puanları eşitse, mezuniyet tarihi önce olan adaya, bu durumda da eşitlik söz konusu ise doğum tarihi daha büyük olan adaya öncelik verilecektir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz