SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Kariyer » Memurların Ölüm İzni Süresi Ne Kadardır?

Memurların Ölüm İzni Süresi Ne Kadardır?

Memurların Ölüm İzni Süresi, Vefat Eden Kişiyle Olan Akrabalık Bağına Göre Belirleniyor

Yayınlanma:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan devlet memurları için izinler, ayrıntılı bir şekilde aynı kanunda düzenlenmiştir. Bu izinlerin kapsamının genişletilmesi veya daraltılması, yönetmelik veya tebliğ yoluyla mümkün değildir.

Devlet memurlarının ölüm izinleri ise 657 sayılı Kanun’un “Mazeret İzni” başlıklı 104. maddesinde yer almaktadır. İlgili madde şu şekildedir:

“B) Memura, eşinin doğum yapması durumunda, isteği üzerine on gün babalık izni verilir; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü durumlarında ise isteği üzerine yedi gün izin verilir.

İLGİLİ HABER Sağlık Çalışanları Memur Mu?
Memurların Ölüm İzni Süresi, Vefat Eden Kişiyle Olan Akrabalık Bağına Göre Belirleniyor

Devlet Memurlarının Ölüm İzinleri 657 Sayılı Kanun’a Göre Nasıl Düzenlenmiştir?”

Devlet memurları için ölüm izinleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre belirlenmiştir. İzinlerin ayrıntıları şu şekildedir:

  • Eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü durumunda, memurun isteği üzerine yedi gün izin verilir.

  • Kanun metni eşinin anne ve babasını da kapsadığından, kayınpeder veya kayınvalidenin vefatı halinde de yedi gün izin verilmektedir.

  • Kardeşin ölümü durumunda yine yedi gün izin verilmektedir. Aynı şekilde, kayınbiraderin vefatı halinde de aynı süre izin verilir.

  • Kanun maddesinde dayı, teyze, amca ve hala için özel bir düzenleme bulunmadığından, bu kişilerin vefatı durumunda yedi gün izin verilmemektedir. Bununla birlikte, bu durumlarda, 657 sayılı Kanunun 104. maddesinin (C) bendi uyarınca ilde vali, ilçede kaymakam izniyle idarenin takdirine bağlı olarak 10 güne kadar mazeret izni verilebilir.

  • Kanun metni “7 iş günü” ifadesini kullanmamıştır, bu nedenle izin süresi hafta sonları ve tatil günlerini de kapsar.

  • Ölüm durumunda izin verilmesi konusunda idarenin takdir hakkı bulunmamaktadır; yani memurun isteği üzerine izin verilmesi zorunludur.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz