SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Gündem » Kadro Verilen Sözleşmeli Personel Görevde Yükselme Sınavına Başvuru Yapabilir mi?

Kadro Verilen Sözleşmeli Personel Görevde Yükselme Sınavına Başvuru Yapabilir mi?

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için başvuru süresinin 31 Mart 2023 tarihine kadar uzatılmasıyla birlikte birçok kişi kadroya geçirildikten sonra Görevde Yükselme veya Unvan Değişikliği Sınavına girip giremeyeceğini merak ediyor

Yayınlanma:

Kadro verilen sözleşmeli personel görevde yükselme sınavına başvuru yapabilir mi? sorusu başvuru sürelerinin 31 Mart tarihine ertelenmesinden sonra araştırılmaya başlandı. “657 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen süre kadar hizmeti bulunmak” şartının kurum yönetmeliklerinde ve yayımlanan ilanlarda yer alması sözleşmeli personel açısından bazı karışıklıklara neden olmaktaydı.

Ancak 26 Ocak 2023 tarihinde kabul edilen 7433 sayılı Kanun ile sözleşmeli personele kadroya geçiş hakkı tanınmıştır. Bu kanunun 3. maddesine göre sözleşmeli personel olarak geçirilen hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilecektir. Bu da sözleşmeli personelin sözleşmeli statüde geçirdiği sürelerin 657 sayılı Kanunun 68/B maddesinde belirtilen sürelerin tespitinde de dikkate alınacağı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla sözleşmeli personel kadroya geçtikten sonra Görevde Yükselme veya Unvan Değişikliği Sınavına başvurabilecektir.

Alt Görevde Çalışmış Olma Şartı

Kural olarak 4/B sözleşmeli personelin pozisyonda geçirdiği sürelerin alt görev şartında ve sürelerde değerlendirilmesi mümkün değildir. Bunun nedeni sözleşmeli personelin ast pozisyonda çalışması ve hizmetlerinin resmi memurluk hizmeti olarak değerlendirilmemesidir. Bu nedenle Görevde Yükselme veya Unvan Değişikliği Sınavlarına başvurularda hizmet süreleri sayılmamaktadır.

İLGİLİ HABER Polis Memurları da Adaletli Bir Zam Bekliyor
Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için başvuru süresinin 31 Mart 2023 tarihine kadar uzatılmasıyla birlikte birçok kişi kadroya geçirildikten sonra Görevde Yükselme veya Unvan Değişikliği Sınavına girip giremeyeceğini merak ediyor

Ancak 26 Ocak 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7433 sayılı Kanun ile bu kurala bir istisna getirilmiştir. Bu kanunla işe alınan personel, daha önce bulunduğu sözleşmeli pozisyonla aynı unvanlı bir kadroya atanmışsa, sözleşmeli pozisyonda geçen hizmet süresinin alt görev süresinden sayılması mümkün. Bir başka deyişle, sözleşmeli personelin daha önce sözleşmeli personel olarak görev yaptığı pozisyonla aynı unvanlı bir kadroya atanması halinde, alt görevde geçirdiği süre de görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açısından değerlendirilecektir.

Sonuç olarak, sözleşmeli personelden kadroya geçenler ve atananlar, önceki sözleşmeli pozisyonları ile aynı unvanlı bir kadroya atanmışlarsa, alt görev statüsünde geçirdikleri hizmet sürelerini de saydırabilirler. Ancak bu istisnanın sadece 7433 sayılı Kanun ile işe alınan personel için geçerli olduğunu unutmamak gerekir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz