SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Sınavlar » Görevde Yükselme Sınavındaki Unvan Sınırlaması İptal Edildi

Görevde Yükselme Sınavındaki Unvan Sınırlaması İptal Edildi

Yükselme sınavı duyurusunda başmühendis unvanına yer verilirken mühendis unvanının göz ardı edilmesi hukuka aykırı bulundu.

Yayınlanma:

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü İlanında Yapılan Düzenleme

İlanda yapılan düzenleme, Yönetmeliği daraltıcı bir nitelik taşımaktadır ve bu durum, İdare Hukukunun en temel prensiplerinden olan idarelerin düzenleme yetkisinin yasalarla belirlenen hükümleri kısıtlayamayacağı ilkesine aykırıdır. Mevzuat belirleme sürecinde, idarenin yasalarla kendisine verilen görevleri idari metinlerle düzenlemesi ve bu görevlerin gerektirdiği teknik detayları belirleme yetkisine sahip olması doğaldır. Ancak bu takdir yetkisi keyfilik anlamına gelmemektedir; aksine, kamu yararı ve düzenine uygun bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

İncelediğimiz Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nin 7. ve 8. maddeleri, başmühendis kadrolarına atanma şartlarıyla ilgili bazı düzenlemelere yer vermektedir. Ancak Yönetmelik, taşra ve merkeze atanacak personel arasında bir ayrım yapmamıştır. Bunun yanı sıra, Yönetmeliğin 10. maddesinde ise ilan edilen görevde yükselme sınavına başvuramayacak olan kişilerin hangi kadro ve pozisyonlar için geçerli olduğu belirtilmiştir.

İLGİLİ HABER Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı İş Müfettişi Yardımcılığı Giriş Sınavı Tarihi Belirlendi
Yükselme sınavı duyurusunda başmühendis unvanına yer verilirken mühendis unvanının göz ardı edilmesi hukuka aykırı bulundu.

Bu durumda, ilanda mühendis unvanının yer almaması ve başmühendislik kadrolarına dair ayrıntılı düzenlemelerin bulunması, hukuka aykırı bir durumu ortaya çıkarmaktadır. İdarenin düzenleme yetkisini keyfi bir şekilde kullanması yerine, kamu yararını gözeterek ve düzenlemeleri adaletli bir biçimde yapması beklenir. Bu ilke ve prensipler çerçevesinde, yapılan düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi ve gerekli düzeltmelerin yapılması gerekmektedir.

Danıştay: Görevde Yükselme Sınav Duyurusu Hukuka Aykırı

Danıştay 2. Dairesi, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan görevde yükselme sınav duyurusunun Yönetmelik kurallarına aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme, sınav duyurusunda yer almayan merkez ve taşra teşkilatına atanma sınırlamasının hukuka aykırı olduğunu belirterek duyuruyu geçersiz kıldı.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz