SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Gündem » EYT’de maaş bağlama süreci bu hafta tamamlanacak

EYT’de maaş bağlama süreci bu hafta tamamlanacak

EYT düzenlemesinin uygulanmasıyla, emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir umut doğdu. Bugüne kadar 1 milyon 200 bin EYT'linin başvurusu sonuçlandı.

Yayınlanma:

Şimdi ise aylık bağlanmayanların bekleyişi sona eriyor, işlemlerinin tamamlanması için bu hafta hareketlenme bekleniyor.

EYT düzenlemesi mart ayında yürürlüğe girdi ve bugüne kadar başvuru sayısı 1 milyon 700 bini aştı. Şimdiye kadar 1 milyon 200 bin EYT emeklisinin işlemleri tamamlandı ve aylıkları bağlandı. Ayrıca maaş farklarını öğrenmek için e-Devlet üzerinden bilgi almak mümkün.

Aylık bağlama süreci halen devam ediyor ve henüz işlemleri tamamlanmayan EYT emeklilerinin aylıklarının bu hafta içinde bağlanması bekleniyor.

İLGİLİ HABER Polis Memurları da Adaletli Bir Zam Bekliyor
EYT düzenlemesinin uygulanmasıyla, emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir umut doğdu. Bugüne kadar 1 milyon 200 bin EYT'linin başvurusu sonuçlandı.

Yeni aylık bağlanacak olanlar ise herhangi bir hak kaybı yaşamayacaklar. Tüm birikmiş ödemeleri hesaplarına yatırılacak ve maaş farklarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilecekler.

Ayrıca, başvurularını 31 Mart’a kadar tamamlayan EYT’lilere, Kurban Bayramı’nın yanı sıra daha önce alamadıkları Ramazan Bayramı ikramiyesi de verilecek. 1 Nisan’dan itibaren ise EYT emeklileri, biriken nisan, mayıs ve haziran aylıklarını da alabilecekler.”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT): 1999 Değişikliğinin Etkileri Devam Ediyor

Emeklilikte yaşa takılanlar, kısa adıyla EYT, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanları etkileyen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorun, milyonlarca insanı etkileyen bir boyuta sahip ve kökenleri 1999 yılında yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar Kanunu’nda yapılan bir değişikliğe dayanıyor. Söz konusu yasa değişikliği, erken yaşta emekli olmanın sosyal güvenlik sistemine olumsuz etkilerini düzeltme amacı taşıyordu ve bu bağlamda kanunda bazı değişiklikler yapıldı. Ancak, yapılan bu değişiklikler, 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan kişilerin emeklilik haklarında değişikliklere neden oldu.

EYT sorunu, 1999 yılındaki değişiklik öncesinde kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödeme şartını yerine getirmenin yeterli olduğu emeklilik şartlarını etkiledi. Örneğin, 1999 öncesinde 5 bin gün prim ödemesi şartını yerine getiren ve 18 yaşında sigortalı olan bir kadın 38, erkek ise 43 yaşında emekli olabiliyordu. Ancak yapılan değişikliklerle birlikte bir kişinin emekli olabilmesi için yaş kriterine de uyması gerektiği yeni bir şart getirildi ve prim ödemesi gereken gün sayısı da 750 gün arttı.

EYT, sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olan kişileri kapsamaktadır. Tahminlere göre, yaş nedeniyle emeklilik hakkı kazanamayan yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi EYT düzenlemesinden yararlanabilmektedir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz