SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Gündem » Doğum Borçlanması: Kadın Memurların Emeklilik Süresine Etkisi

Doğum Borçlanması: Kadın Memurların Emeklilik Süresine Etkisi

Kadın memurlar, doğum yapmaları nedeniyle emeklilik sürelerine doğum borçlanması yaparak bu süreleri emekliliklerinde geçerli hizmet olarak değerlendirebilirler.

Yayınlanma:

Doğum Borçlanmasının Memurların Emeklilik Keseneği ve Derece-Kademe Üzerindeki Etkisi

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun “sigortalıların borçlanabileceği süreler” isimli 41. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun Ek 18. maddesi ve Ek 72. maddesi, memurların doğum borçlanması sürelerinin emeklilik keseneği ve emeklilik derece ve kademeleri üzerindeki etkisini düzenlemektedir.

5510 sayılı Kanun’un 41. maddesinin (a) bendine göre, Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında sigortalı olan kişiler, doğum ya da analık izni süreleri ile doğum sonrası borçlanma yapabilirler. Sigortalı kadınlar, doğum yapmalarının ardından 2 yıllık süreyi geçmeyen bir süre için doğum sürelerini borçlanma hakkına sahiptirler. Bu borçlanılan süreler, sigortalılık sürelerine eklenir ve emeklilik hesaplamalarında dikkate alınır.

İLGİLİ HABER Polis Memurları da Adaletli Bir Zam Bekliyor
Kadın memurlar, doğum yapmaları nedeniyle emeklilik sürelerine doğum borçlanması yaparak bu süreleri emekliliklerinde geçerli hizmet olarak değerlendirebilirler.

Diğer yandan, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun Ek 18. maddesi, Sosyal Sigortalar Kanunu’na tabi görevlerde bulunmuş ve sonrasında emeklilik keseneği almaya hak kazanmış olan kişilerin, sigorta primi ödeyerek geçirdikleri süreleri emeklilik keseneği hesaplamalarında kullanabileceklerini belirtmektedir. Bu durumda, sigortalılar eklenen sürelerle derece ve kademe aylıklarını yükseltebilir ve emeklilik keseneği hesaplamalarında bu süreler dikkate alınır.

Doğum Borçlanması ve Emeklilik Keseneği: Emekli Sandığına Tabi Personelde Değerlendirme

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olarak görev yapmakta olan personelden, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 41. maddesinin (a) bendi uyarınca doğum borçlanması yapanlar, sigortalı hizmet bildirimlerinde bu süreleri sigortalılık süresi olarak göstermektedir. Bu doğum borçlanması süreleri, diğer sigortalı sürelerle birlikte emeklilikte geçerli çalışma süresi hesaplamalarında birleştirilmekte ve emeklilikte geçerli hizmet olarak kabul edilmektedir.

Ancak, 5434 sayılı Kanunun Ek 18. maddesindeki “Sosyal Sigortalar Kanununa tabi görevlerde bulunulduktan sonra” ifadesi, doğum borçlanması sürelerinin görev süresi dışındaki durumları kapsamadığını göstermektedir. Bu sebeple, doğum borçlanması süreleri emeklilik keseneğine esas aylık derece ve kademelerinde değerlendirilememektedir. Bu durum, ilgili kişilerin emeklilik keseneği hesaplamalarında etkili olmayacaktır.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz