SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Kariyer » Astsubay Olma Yolu: 2023 Yılında Gereken Şartlar, Boy, Kilo ve Yaş Sınırı Detayları

Astsubay Olma Yolu: 2023 Yılında Gereken Şartlar, Boy, Kilo ve Yaş Sınırı Detayları

Astsubay Olmak İçin Gerekli Yollar: Subay-Er İlişkilerini Düzenleyen, Nöbet ve Giriş-Çıkış Kontrollerini Yapan Askeri Rütbe Nasıl Kazanılır?

Yayınlanma:

Astsubay olmak isteyenler için çeşitli yollar bulunmaktadır. İlk olarak, astsubay olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Lise mezunu adaylar, Türkiye’nin genel üniversite sınavı olan ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda yeterli puanı alırlarsa, Astsubay Meslek Yüksekokulu’nu tercih edebilirler. Üniversite sınavında başarılı olan adaylar, fiziksel testler ve mülakat gibi aşamalardan geçerek başarılı olmaları durumunda yüksekokula kabul edilirler.

Bunun yanı sıra, 2 veya 4 yıllık bir üniversite bölümünden mezun olanlar da astsubay olma şansına sahiptir. Bu durumda adaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin astsubay alımıyla ilgili duyurularını takip ederek askerlik şubelerine başvurabilirler. Başvurusu olumlu sonuçlanan adaylar, fiziksel testlere, mülakatlara ve eğitimlere tabi tutulurlar. Bu süreci başarıyla tamamlayan adaylar astsubay rütbesini kazanma hakkına sahip olurlar.

Astsubay olmak için her iki yol da farklı seçenekler sunmaktadır. Kişinin eğitim durumu ve tercihleri doğrultusunda en uygun olan yol seçilebilir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde astsubaylık, subaylarla er ve erbaşlar arasında önemli bir bağlantıyı temsil etmektedir ve bu rütbe, askeri hiyerarşinin önemli bir parçasıdır.

İLGİLİ HABER Sağlık Çalışanları Memur Mu?
Astsubay Olmak İçin Gerekli Yollar: Subay-Er İlişkilerini Düzenleyen, Nöbet ve Giriş-Çıkış Kontrollerini Yapan Askeri Rütbe Nasıl Kazanılır?

Astsubay Olma Şartları ve Süreci: Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Astsubay Olmak İçin Gerekli Şartlar ve Aşamalar

Astsubay olmak isteyen adaylar için belirlenen şartlar ve izlenen süreç, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin astsubay alımı programına dayanmaktadır. 2023 astsubay olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

 2. Lise ya da dengi okul diplomasına sahip olmak.

 3. İki yıllık fakülteden mezun olan adaylar için 26 yaşını, dört yıllık fakülteden mezun olanlar için ise 28 yaşını doldurmamış olmak.

 4. Herhangi bir disiplin cezası nedeniyle okuldan atılmamış olmak.

 5. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde daha önce yer almamış olmak.

 6. Devlet memurluğu ya da herhangi bir kamu görevinden atılmamış olmak.

 7. Adli sicilden çıkarılmış olsa dahi herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak.

 8. Hırsızlık, dolandırıcılık gibi yüz kızartıcı suçlar işlememiş olmak.

 9. Ahlaka uygun olmayan bir işyerinde çalışmamış veya bu tanıma uyan bir işyerinin sahibi olmamış olmak.

 10. Toplum tarafından onaylanmayan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarına zarar verebilecek bir davranışta bulunmamak.

 11. Alkol, uyuşturucu veya diğer bağımlılık yapıcı maddelerle ilişkili tedavi görmemiş olmak.

 12. Güvenlik ve arşiv soruşturması sonucunda olumlu sonuç almak.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz