SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Gündem » Asgari Ücret Belirleme Komisyonu Toplantısı Tarihi ve Beklenen Asgari Ücret Miktarı Hakkında Bilgiler

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu Toplantısı Tarihi ve Beklenen Asgari Ücret Miktarı Hakkında Bilgiler

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanma Tarihi ve Saati Belirsizliğini Koruyor, Milyonlarca Bekleyen Vatandaşın Gözü Komisyonda

Yayınlanma:

2023 asgari ücret zammı için geri sayım başladı. Her yıl asgari ücret tutarını belirlemek amacıyla toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücret ara zamını belirlemek için toplanacak tarihi açıkladı. Asgari ücrette yapılacak artış miktarı, gerçekleştirilecek üç toplantının ardından netlik kazanacak. Şu an itibarıyla asgari ücret zammında son durum şöyle:

Milyonlarca çalışan, asgari ücrete yapılacak ara zamın belirlenmesini bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanacağını duyurdu.

Buna göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu 13 Haziran saat 14.00’te toplanacak. Komisyonun çalışmalarının Temmuz ayında tamamlanması bekleniyor. Gözler, doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı ve dolaylı olarak tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret rakamına odaklandı.

İLGİLİ HABER Polis Memurları da Adaletli Bir Zam Bekliyor
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanma Tarihi ve Saati Belirsizliğini Koruyor, Milyonlarca Bekleyen Vatandaşın Gözü Komisyonda

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, mevcut rakamlara göre brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira olarak uygulanan asgari ücrete yapılacak artışı belirlemek için 13 Haziran’da toplanacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 Asgari Ücret Zammı İçin Toplandı”

Milyonlarca çalışanı etkileyen asgari ücret zammı için geri sayım başladı. Asgari ücret tutarını belirlemekle görevli olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni ara zam miktarını belirlemek üzere Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Temmuz’da açıklanacak olan haziran ayı enflasyon verilerini de dikkate alacak.

Asgari ücret, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyon, yılın ilk 6 ayına ait enflasyon rakamlarını da göz önünde bulundurarak yeni ara zam miktarını belirleyecek.

Komisyon, geleneksel olarak yılın aralık ayında 4 kez toplanarak yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarını yürütüyor. Komisyonun Bakanlık tarafından atanan üyelerden biri başkanlık görevini üstleniyor ve en az 10 üyenin katılımıyla toplanarak oy birliğiyle karar alıyor. Eğer oy dağılımı eşitlik gösterirse, başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu kabul ediliyor.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz