SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Gündem » Aday Memur, Kurum İçinde Ya Da Kurum Dışında Nakil Olabiliyor Mu?

Aday Memur, Kurum İçinde Ya Da Kurum Dışında Nakil Olabiliyor Mu?

Ancak, kurum içinde nakil imkanı bulunmaktadır. Aday memurların adaylık süresi içinde kurum dışına nakil işlemleri yapılamamaktadır.

Yayınlanma:

Devlet Memurlarının Adaylık Süresi İçinde Kurum Değişikliği Yapması Mümkün Değildir

Devlet memurlarının adaylık süresiyle ilgili düzenlemeler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 54. maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre, atanan aday memurun adaylık süresi bir yıldan az veya iki yıldan fazla olamaz. Adaylık süresi içinde, aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz. Yani, aday memurun atanma kurumunda adaylık süresi tamamlanıncaya kadar görevine devam etmesi gerekmektedir. Bu düzenleme, aday memurların atanma kurumunda deneyim kazanmalarını ve kurum içinde istihdam edilme olanaklarını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Dolayısıyla, aday memurun adaylık süresi içinde başka kurumlara nakli yapılamamaktadır.

Aday Memurların Kurum İçi Nakli: Yasaklama Olmaması ve Engelli Yakını Durumu

İLGİLİ HABER Polis Memurları da Adaletli Bir Zam Bekliyor
Ancak, kurum içinde nakil imkanı bulunmaktadır. Aday memurların adaylık süresi içinde kurum dışına nakil işlemleri yapılamamaktadır.

Devlet Memurları Kanunu’nun 657/54. maddesinde aday memurların adaylık süresi içinde kurum dışına nakli yapılamayacağı belirtilmektedir. Ancak, aynı madde aday memurların kurum içindeki nakillerine ilişkin herhangi bir yasaklamayı içermemektedir. Bu durumda, aday memurların kurum içi nakilleri asil memurlar gibi hukuken mümkündür.

Danıştay’ın ilgili kararı da bu görüşü desteklemektedir. Öte yandan, engelli yakını bulunan aday memurların başka bir kamu kurumuna naklen atanabilmesi için ise Devlet Personel Başkanlığı’nın 30.11.2015 tarihli görüş yazısında belirtildiği üzere, sadece kurum içi yer değişikliği yapılabileceği ifade edilmiştir. Bu çerçevede, aday memurların kurum içi nakil talepleri değerlendirilmekte ve uygun şartlar sağlandığında nakilleri gerçekleştirilebilmektedir.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz