SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kamu Alımı

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa » Gündem » 5 Aylık Enflasyon Artışı ve Memur-Emekli Zam Oranları Açıklandı

5 Aylık Enflasyon Artışı ve Memur-Emekli Zam Oranları Açıklandı

Mayıs Enflasyon Verileriyle Birlikte 5 Aylık Zam Oranları Belirlendi: Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Yayınlanma:

Memurlar ve emekliler için enflasyon verileri son derece önemlidir ve her ay açıklanan enflasyon rakamları, zam miktarını belirlemek adına biraz daha netlik kazandırır.

Mayıs ayı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,04 artış gösterdi ve yıllık bazda TÜFE yüzde 39,59’a ulaştı.

Beş aylık enflasyon oranı ise yüzde 15,26 olarak kaydedildi. Bu rakam, milyonlarca memur ve emekli için zam oranını belirlemek açısından son derece kritik bir öneme sahiptir.

İLGİLİ HABER Polis Memurları da Adaletli Bir Zam Bekliyor
Mayıs Enflasyon Verileriyle Birlikte 5 Aylık Zam Oranları Belirlendi: Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Memur ve Memur Emeklileri İçin Enflasyon Farkı Belirleyici Olacak

Yılda iki kez gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri, memur ve memur emeklilerinin maaş zammını belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu zamlara ek olarak, enflasyon farkı da 6 aylık dönemlerde dikkate alınmaktadır.

İlk 6 aylık süre için memurlara yüzde 8 oranında sözleşme zamı yapılmıştı. Bunun üzerinde gerçekleşen enflasyon farkı da memurlara ödenecek. 5 aylık verilere bakıldığında, memur ve memur emeklilerine en az yüzde 7,13’lük bir enflasyon farkı ihtimali ortaya çıkmaktadır.

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri, 6 Aylık Enflasyon Verilerine Göre Zam Alacak

Emeklilik sürecinde bulunan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de her 6 ayda bir zam almaktadır. Bu zamlar, emeklilerin maaşlarına yansıtılan enflasyon oranına göre belirlenmektedir.

5 aylık verilere göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı şu an için yüzde 15,26 olarak gerçekleşmiştir. Ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarının enflasyon oranları, ilk 6 aylık dönem için önemli bir belirleyici olacaktır. Haziran ayının enflasyon verileri ise temmuzun ilk haftası açıklanacak.

Bu şekilde, memur ve emeklilerin zam oranı netlik kazanmış olacak ve maaşlarına yansıtılacaktır.

İlgili Haberler

Yorumunu Yaz